diagnostyka kardio

Arytmia – rodzaje, objawy i leczenie

Arytmia – jak rozpoznać i ją leczyć? Na co zwrócić szczególna uwagę? Kiedy udać się do lekarza?

Arytmia – objawy

Arytmia często objawia się jako nieprzyjemne uczucie mocnego bicia serca, osłabienie, a w najskrajniejszych przypadkach prowadzi do zatrzymania krążenia i śmierci. Niestety im jesteśmy starsi tym większe ryzyko jej wystąpienia. Aby zminimalizować to ryzyko należałoby prowadzić zdrowszy tryb życia oraz unikać różnego rodzaju używek, np. palenia papierosów. Ponadto nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca typu 2, otyłość, czy przebyte choroby serca w naszej rodzinie, powodują że jesteśmy w grupie ryzyka wystąpienia arytmii.

Największe zagrożenie dla życia pacjenta stanowią jednak arytmie komorowe, które występują zarówno w mięśniu uszkodzonym (po zawale, kardiomiopatie) jak i zdrowym (genetycznie uwarunkowane arytmiczne choroby serca). Mogą pojawić się zimne poty, uczucie gorąca, duszność, osłabienie. Zdarza się także utrata przytomności, która może wiązać się z następczym zatrzymaniem krążenia i zgonem.

Arytmia – rozpoznanie

Zaburzenia rytmu serca nie tylko upośledzają komfort życia pacjenta, ale również stanowią zagrożenie życia. Zdarza się, że arytmia nie daje żadnych objawów i jest rozpoznawana przypadkowo w wykonanym badaniu EKG. Dlatego tak ważne są okresowe badania stanu naszego zdrowia oraz wczesne rozpoznanie arytmii i podjęcie właściwego leczenia. Badanie EKG, echokardiografia czy próba wysiłkowa pomogą w wykryciu, sklasyfikowaniu i skutecznym leczeniu arytmii.

Artykuł autorstwa lek. Agnieszki Wiadery, która opisuje szerzej problem arytmii nadkomorowej i komorowej znajdziecie tutaj.