diagnostyka kardiolog echokardiografia

Serce kocha sport!

Pacjenci z chorobami serca i zdiagnozowanymi arytmiami często obawiają się, czy mogą uprawiać sport. Obawy co do praktykowania sportów ekstremalnych są jak najbardziej uzasadnione, ale sport jako taki wspomaga terapię kardiologiczną i serce pacjenta.

Sport rekreacyjny jest wręcz zalecany pacjentom ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, jedynie za wyjątkiem stadium dekompensacji. (…) spacery, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze, uprawiane dla przyjemności i w umiarkowanym natężeniu, wspomagają efekty terapii kardiologicznej, poprawiają samopoczucie pacjenta, przedłużają życie – korzyści trudno przecenić. – opowiada dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. (…) Serce lubi wysiłek dynamiczny, trening cardio – taki, jak na przykład nordic walking, bieganie i pływanie. Z punktu widzenia serca niewskazane są wysiłki statyczne i izometryczne, takie jak na przykład podnoszenie ciężarów, potoczne „pakowanie” na siłowni. Taki trening nie wpływa na poprawę wydolności organizmu i poprawę kondycji fizycznej – wpływa jedynie na zwiększenie masy mięśniowej i w niektórych przypadkach może prowadzić do przerostu mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego czy też nasilenia epizodów arytmii. Jako kardiolodzy takim wysiłkom mówimy: nie.

Zapraszam do przeczytania wywiadu z dr hab. med. Ewą Jędrzejczyk-Patej nt. aktywności fizycznej pacjentów z chorobami serca. Znajdziecie tam wskazówki i porady jakich sportów unikać, a jakie wspomagają terapię kardiologiczną.

Pamiętajmy o konsultacji aktywności fizycznej z kardiologiem, a przede wszystkim o okresowych badaniach stanu naszego zdrowia. Badanie EKG, echokardiografia czy próba wysiłkowa pomogą w wykryciu, sklasyfikowaniu i skutecznym leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.